Reklama

Atrakcje Suwałk. Poznaj 5 wyjątkowych miejsc

atrakcje suwalki atrakcje suwalki

Szukasz atrakcji w Suwałkach? Poniższy artykuł powstał po to, aby przybliżyć Wam bardziej to miasto. Zachęcamy do lektury oraz odwiedzenia tego pięknego miasta.

Zalew Arkadia w Suwałkach

Zbiornik wodny utworzony sztucznie w podmokłym zakolu Czarnej Hańczy powstał na początku XVIII wieku na potrzeby kamedulskiego młyna. W XIX wieku zalew przestał pełnić swoją pierwotną funkcję i zaczął służyć jako miejsce rekreacji. W 1911 roku w pobliżu zalewu stanął budynek Teatru Arkadia, a w 1927 roku otwarto kompleks obiektów sportowych. Podczas II wojny światowej zalew został zasypany przez Niemców; po wojnie został odbudowany przez polskich saperów.

Zalew Arkadia w Suwałkach (jesienią)
Zalew Arkadia w Suwałkach (jesienią)

Muzeum Marii Konopnickiej – ul. Kościuszki 31​

W Suwałkach znajduje się niezwykłe miejsce, które jest konieczne do odwiedzenia. To muzeum poświęcone jest wybitnej pisarce, znanej między innymi z bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Od 2022 roku w muzeum można podziwiać stałą wystawę zatytułowaną „Pieśń o domu”, która wywiera piorunujące wrażenie na odwiedzających.

Bulwary nad Czarną Hańczą

Bulwary Nad Czarną Hańczą stanowią zaskakującą oazę zieleni w sercu miasta, idealną dla każdego, kto ceni sobie połączenie natury z miejskim życiem. Wizyta tutaj to okazja do podziwiania zadbanego terenu zielonego, idealnego na pikniki, a także możliwość skorzystania z wypożyczalni kajaków i sprzętu sportowego. Dodatkowo, kawiarnia serwująca wyśmienitą kawę dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku.

Restaurowana „Stara Łaźnia”, wypełniona dziełami takich artystów jak prof. Andrzej Strumiłło, tętni życiem przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim, szczególnie w weekendy, Bulwary stają się miejscem pełnym atrakcji rekreacyjnych dla dzieci. Czas spędzony tutaj może być dowolnie długi, w zależności od indywidualnych preferencji zwiedzających.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach to miejsce o bogatej historii, która zaczyna się już od samego budynku i kontynuuje przez unikalne wystawy odzwierciedlające początki kultury i sztuki regionu. W muzeum można zwiedzać kilka stałych ekspozycji, które obejmują różne dziedziny. Wśród nich znajduje się wystawa poświęcona malarstwu Alfreda Wierusza-Kowalskiego (1849-1915), ekspozycja historyczna „Na dziejowym trakcie”, a także wystawa archeologiczna „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”.

Park Konstytucji 3 Maja

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się park, pierwotnie był rynek oraz pierwszy w Suwałkach drewniany kościół rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego, a wokół niego rozciągał się cmentarz. Park został założony w latach 20. XIX wieku, stanowiąc typowy przykład miejskich założeń ogrodowych z tamtej epoki. Park odgrywał ważną rolę w życiu mieszkańców Suwałk, służąc całorocznej rekreacji. Latem organizowano w nim koncerty, a zimą alejki parkowe zamieniano w ślizgawki, co czyniło to miejsce atrakcyjnym przez cały rok.