Atrakcje Suwałk. Poznaj 5 wyjątkowych miejsc

atrakcje suwalki atrakcje suwalki

Szukasz atrakcji w Suwałkach? Poniższy artykuł powstał po to, aby przybliżyć Wam bardziej to miasto. Zachęcamy do lektury oraz odwiedzenia tego pięknego miasta.

Zalew Arkadia w Suwałkach

Zbiornik wodny utworzony sztucznie w podmokłym zakolu Czarnej Hańczy powstał na początku XVIII wieku na potrzeby kamedulskiego młyna. W XIX wieku zalew przestał pełnić swoją pierwotną funkcję i zaczął służyć jako miejsce rekreacji. W 1911 roku w pobliżu zalewu stanął budynek Teatru Arkadia, a w 1927 roku otwarto kompleks obiektów sportowych. Podczas II wojny światowej zalew został zasypany przez Niemców; po wojnie został odbudowany przez polskich saperów.

Zalew Arkadia w Suwałkach (jesienią)
Zalew Arkadia w Suwałkach (jesienią)

Muzeum Marii Konopnickiej – ul. Kościuszki 31​

W Suwałkach znajduje się niezwykłe miejsce, które jest konieczne do odwiedzenia. To muzeum poświęcone jest wybitnej pisarce, znanej między innymi z bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Od 2022 roku w muzeum można podziwiać stałą wystawę zatytułowaną „Pieśń o domu”, która wywiera piorunujące wrażenie na odwiedzających.

Advertisement

Bulwary nad Czarną Hańczą

Bulwary Nad Czarną Hańczą stanowią zaskakującą oazę zieleni w sercu miasta, idealną dla każdego, kto ceni sobie połączenie natury z miejskim życiem. Wizyta tutaj to okazja do podziwiania zadbanego terenu zielonego, idealnego na pikniki, a także możliwość skorzystania z wypożyczalni kajaków i sprzętu sportowego. Dodatkowo, kawiarnia serwująca wyśmienitą kawę dodaje temu miejscu wyjątkowego uroku.

Restaurowana „Stara Łaźnia”, wypełniona dziełami takich artystów jak prof. Andrzej Strumiłło, tętni życiem przez cały rok. W okresie wiosenno-letnim, szczególnie w weekendy, Bulwary stają się miejscem pełnym atrakcji rekreacyjnych dla dzieci. Czas spędzony tutaj może być dowolnie długi, w zależności od indywidualnych preferencji zwiedzających.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Muzeum Okręgowe w Suwałkach to miejsce o bogatej historii, która zaczyna się już od samego budynku i kontynuuje przez unikalne wystawy odzwierciedlające początki kultury i sztuki regionu. W muzeum można zwiedzać kilka stałych ekspozycji, które obejmują różne dziedziny. Wśród nich znajduje się wystawa poświęcona malarstwu Alfreda Wierusza-Kowalskiego (1849-1915), ekspozycja historyczna „Na dziejowym trakcie”, a także wystawa archeologiczna „Najstarsze dzieje. Suwalszczyzna i Wschodnie Mazury od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży”.

Park Konstytucji 3 Maja

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się park, pierwotnie był rynek oraz pierwszy w Suwałkach drewniany kościół rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego, a wokół niego rozciągał się cmentarz. Park został założony w latach 20. XIX wieku, stanowiąc typowy przykład miejskich założeń ogrodowych z tamtej epoki. Park odgrywał ważną rolę w życiu mieszkańców Suwałk, służąc całorocznej rekreacji. Latem organizowano w nim koncerty, a zimą alejki parkowe zamieniano w ślizgawki, co czyniło to miejsce atrakcyjnym przez cały rok.

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement