Muzeum im. Marii Konopnickiej

muzeum konopnickiej muzeum konopnickiej

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach mieści się w jednym z najbardziej interesujących obiektów architektonicznych miasta, powstałym w latach 1826–1827 i ostatecznie ukształtowanym w latach 1835–1836. Budynek ten, nawiązujący do stylu szlacheckiego dworku, stał się siedzibą muzeum, które swój początek miało w latach 50. XX wieku jako społeczne Muzeum Regionalne. W 1967 roku podjęto decyzję o adaptacji domu urodzenia Marii Konopnickiej na potrzeby muzeum, które ostatecznie zostało otwarte w 1973 roku.

W sierpniu 2022 roku Muzeum im. Marii Konopnickiej zaprezentowało nową wystawę biograficzno-literacką zatytułowaną „Pieśń o domu”. Ekspozycja ta jest unikatową narracją o życiu i twórczości Konopnickiej, gdzie każdy element – od plastycznych środków wyrazu, przez scenografię, urządzenia techniczne, teksty, po wybór eksponatów – współtworzy spójną i angażującą opowieść. Narracja wystawy jest skonstruowana z perspektywy samej poetki, przedstawiając jej życie jako ciąg wspomnień i odkrywając jej wyobraźnię, emocje oraz światopoglądy.

Wystawa „Pieśń o domu” zaskakuje połączeniem nowoczesnych multimediów, w tym projekcji pepper’s ghost, niezwykłych rozwiązań scenograficznych i instalacji rzeźbiarskich. Dzięki temu Muzeum im. Marii Konopnickiej stało się kluczowym punktem na muzealnej i turystycznej mapie regionu oraz całej Polski, przyciągając zwiedzających nie tylko unikatowymi eksponatami, ale i nowatorskim podejściem do prezentacji historii i literatury.

Advertisement

Fot.: UM Suwałki

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement