Stacja Pogodne Suwałki 2024. Sprawdź program

stacja pogodne suwałki 2024 stacja pogodne suwałki 2024

Nowy rok zawsze niesie ze sobą nadzieję na nowe możliwości, wyzwania i inspiracje. W przypadku Suwałk i okolicznych regionów, 2024 rok rozpoczyna się nie tylko z optymizmem, ale także z dynamicznymi planami. Stacja Pogodne Suwałki to wydarzenie, które już teraz budzi ogromne zainteresowanie mieszkańców oraz osób z zewnątrz, poszukujących unikalnych doświadczeń związanych z Polskim Biegunem Zimna.

Już po raz siódmy w połowie stycznia spotkamy się nad suwalskim Zalewem Arkadia na prawdziwym Festiwalu Ludzi Północy. Po raz kolejny udowodnimy, że zimą też można być aktywnym (a nawet trzeba)!

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PODRÓŻNIKAMI

Tegoroczna edycja Stacji Pogodne Suwałki rozpocznie się w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkaniem z Andrzejem Malinowskim, Piotrem Malczewskim, Krystyną i Piotrem Bagińskimi. Temat przewodni – to jezioro Bajkał. Podróżnicze opowieści połączone będą z projekcją filmów i zdjęć.

Advertisement

Dodatkowo – gratka dla uczestników – podczas spotkania będzie możliwość wylosowania książki z autografem Piotra Malczewskiego oraz oryginalnych pakietów promocyjnych SOK.

Wydarzenie umili słodki poczęstunek od piekarni „Mąka i woda”.

Andrzej Malinowski  – podróżnik, z niezwykłą pasją opowiada o swoich wyprawach. Zwiedził 121 krajów, był na każdym kontynencie. Mieszka w Judziku niedaleko Olecka. Tematem spotkania będzie wyprawa do Nuuk – stolicy Grenlandii, którą odbył w ostatnim czasie oraz jezioro Bajkał gdzie mieszkał 5 lat. Wyruszył do Buriacji (na terytorium Buriacji znajduje się większa część ok. 60% linii brzegowej jeziora Bajkał), aby wspomagać działalność polonijną, uczyć języka polskiego, historii i geografii Polski oraz podtrzymywać wśród miejscowych Polaków poczucie tożsamości z ojczyzną przodków.

Piotr Malczewski – fotografuje, podróżuje, pisze. Prezentuje pokazy fotografii z opowieścią z podróży tych dalekich z Syberii, Mongolii, Svalbardu i o przyrodzie Suwalszczyzny. Mieszka w Budzie Ruskiej – gminie Krasnopol. Do najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie podróżował kilkanaście razy. Miał więc okazje dobrze poznać jezioro i historie z nim związane. Buriaci nazywali je Świętym Morzem. Stanowi dom dla tysięcy zwierząt, a w ludziach zawsze budził strach i uzasadniony szacunek. Kiedy okazuje gniew, fale osiągają nawet do pięciu metrów wysokości. Jego tajemnice wciąż nie zostały w całości odkryte.

Krystyna i Piotr Bagińscy  –  wspólnie prowadzą Galerię Pizzerię „Rozmarino”. To pasjonaci podróżowania – zwłaszcza zimowego. Zwiedzili Bajkał dwukrotnie. Krystyna fotografuje, Piotr jest pasjonatem psich zaprzęgów.

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 16:00

Gdzie: sala im. A. Wajdy, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki

SAUNOWY WIECZÓR DOOKOŁA ŚWIATA

Z myślą o koneserach saunowania oraz amatorach błogiego relaksu, VII edycję Stacji Pogodne Suwałki zainauguruje wyjątkowe spotkanie – Wieczór saunowy z Saunamistrzem.

Gościem specjalnym wieczoru będzie Janek Krutul, certyfikowany saunamistrz i członek Polskiego Towarzystwa Saunowego. Podczas „Saunowego wieczoru dookoła świata” zabierze nas w niezwykłą podróż, a przygotowane przez niego cztery ceremonie saunowe otworzą zupełnie inny wymiar saunowania.

Ceremonia saunowa to wyjątkowy rytuał prowadzony przez wyszkolonego saunamistrza, który dzięki muzyce, zapachom i odpowiedniemu rozprowadzaniu ciepła tworzy z seansu wyjątkowy pokaz.

W zależności od sposobu jej przeprowadzania może relaksować i wyciszać, lub wręcz przeciwnie – dodawać energii i stanowić wyjątkowe źródło rozrywki dla uczestników.

Saunowanie cieszy się dużą popularnością wśród morsów, biegaczy oraz pływaków. Będzie więc to idealna okazja do integracji środowiska sportowców z regionu.

Obowiązują zasady poprawnego saunowania według standardów Polskiego Towarzystwa Saunowego (należy wziąć ze sobą klapki oraz dwa duże ręczniki – jeden, którym będziemy okryci, a drugi do podłożenia pod ciało i stopy).

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 18:00

Gdzie: Aquapark Suwałki, ul. Papieża Jana Pawła II 7, 16-400 Suwałki

ICE DISCO – LODOWA ZABAWA W RYTMIE LATINO

Ice Disco, czyli dyskoteka na lodowisku to nowa propozycja w ramach Stacji Pogodne Suwałki. Impreza taneczna w blasku imprezowych świateł i dźwiękach najlepszej muzyki, serwowanej przez profesjonalnego DJ-a odbędzie się na Miejskim Lodowisku przy Szkole Podstawowej nr 11.

Ice Disco to wyśmienita mieszanka gorących rytmów latino i orzeźwiającego klimatu lodowiska. Stanowi doskonałą alternatywę dla osób chcących połączyć taniec z jazdą na łyżwach.

Kiedy: 13 stycznia (sobota) godz. 19:00

Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach, ul. Szpitalna 66, 16-400 Suwałki

II ZLOT MORSÓW NA POLSKIM BIEGUNIE ZIMNA

Ogólnopolski Zlot Morsów na Polskim Biegunie Zimna to II edycja wydarzenia, które zostało wykreowane w zeszłym roku i z biegiem czasu powinno na stałe wpisać się w kalendarz imprez miejskich. Wydarzenie z roku na rok będzie budować swoją markę i już niedługo stanie się rozpoznawalne w środowisku morsów na terenie całego kraju.

Druga edycja rozpocznie się przy Centrum Handlowym PLAZA, spod którego w karnawałowych rytmach wyruszy parada morsów. Przejdzie ona ulicami miasta, m.in.: T. Noniewicza, Chłodną i T. Kościuszki, docierając nad Zalew Arkadia, gdzie odbędzie się morsowanie oraz będą miały miejsce inne atrakcje. Ale zanim to wszystko nastąpi, nie może obejść się bez nowości.

W nadchodzącej edycji czeka nas Bal Przebierańców, będący doskonałą okazją do integracji środowiska morsów z obszaru całego kraju. Wydarzenie w blasku imprezowych świateł i dźwiękach najlepszej muzyki, serwowanej przez profesjonalnego DJ-a odbędzie się w obiekcie Hańcza Inn, przy ul. Wojska Polskiego 2.

Podczas zeszłorocznej edycji nie zabrakło miłośników mroźnych kąpieli z Sejn, Augustowa, Ełku, a także Litwy. Nie inaczej będzie tym razem. Dodatkowo, dzięki współpracy z Suwalskim Klubem Morsów oraz grupą „Aktywersi”, organizatorzy spodziewają się jeszcze większej frekwencji, niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

KARNAWAŁOWA FIESTA NAD ZALEWEM ARKADIA

Plaża nad Zalewem Arkadia zamieni się w zimowe SPA. Pojawią się balie, mobilne sauny, leżaki z kocami, a także gorące latynoskie rytmy, które sprawią, że tego dnia Zalew Arkadia będzie przypominał karnawałową fiestę. Nad Zalewem Arkadia pojawi się również aromat przepysznej zimowej kuchni, której potrawy z pewnością przypadną do gustu uczestnikom wydarzenia.

W ramach pakietu organizatorzy zapewniają m.in.: pamiątkowy szalik, przypinki, dostęp do strefy saun i balii, poczęstunek w Zimowej Kuchni. Zapisy prowadzone są przez system elektronicznych zapisów.

KARNAWAŁOWE BIEGANIE

Ważnym elementem wydarzenia są biegi karnawałowe, w których uczestnicy przebierają się w kolorowe stroje i oprócz wyczynu sportowego biorą również udział w konkursie na najlepsze (najbardziej oryginale) przebranie. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse do pokonania:

  • Bieg na 5 km – karnawałowy bieg na dystansie 5 km ścieżkami nad Zalewem Arkadia (atest PZLA)
  • Karnawałowy Bieg dla Dzieci – bieg happeningowy skierowany do dzieci na dystansie 650 m
  • Marsz Nordic Walking – marsz nordic walking na dystansie 3.4 km

Każdy z uczestników biegu / marszu otrzyma pamiątkowy medal. Wydarzeniu jak zawsze będzie towarzyszyć oprawa muzyczna w klimacie latino, a dodatkowo o jego karnawałową atmosferę zadbają konferansjerzy.

Nagrodzone zostaną osoby z miejsc I-III w kategorii kobiet i mężczyzn w biegu na 5 km. Dodatkowe nagrody otrzyma również 12 osób za najbardziej oryginalne przebrania.

Kiedy: 14 stycznia (niedziela) godz. 14:00

Gdzie: tereny rekreacyjne nad Zalewem Arkadia, 16-400 Suwałki

Keep Up to Date with the Most Important News

By pressing the Subscribe button, you confirm that you have read and are agreeing to our Privacy Policy and Terms of Use
Advertisement